Çift Anadal Programı nedir?

Aynı üniversitede, aynı anda iki lisans bölümünü birlikte okumam mümkün...

Çift Anadal programı ile kayıtlı olduğu bölümde yüksek başarı gösteren öğrenciler kabul edildikleri takdirde aynı anda başka bir anadal lisans programında daha öğrenim görebilirler. Bu şekilde okulu bitirdiklerinde iki ayrı lisans bölümünden mezun sayılırlar.

Başvuru koşulları nelerdir?

  • Çift Anadal Programı açacak bölüm, her yarıyıl başında belirlenen kontenjanları, İkinci Anadal Programı’nın ders programını ve kayıt tarihlerini öğrencilere duyurur.
  • Öğrenciler, belirtilen tarihte; kendi bölümünde almış olduğu derslerin not çizelgesini ve sınıfında, başarı sıralaması itibarı ile ilk %20 içinde bulunduğunu gösteren belgeyi eklediği bir dilekçe ile başvurmak istediği bölüme başvurur.
  • İkinci Anadal Programı’na en erken kayıtlı olduğu bölümün üçüncü yarıyılının, en geç de beşinci yarıyılının başında başvurabilir.
  • Başvuru sırasında okuduğu bölümde, başvurduğu yarıyıla kadar olan tüm dersleri almış ve başarı ile tamamlamış olması, genel akademik not ortalamasının en az 2.72 olması ve bölümünde ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile ilk %20 içinde bulunması gerekir.

Başarı ve mezuniyet

Çift Anadal Programı’na kayıtlı öğrencilerin İkinci Anadal Programı’nı tamamlayabilmeleri için, her iki programda ortak olarak bulunan kredi ve içerikleri aynı olan dersler dışında İkinci Anadal Programını açan bölüm tarafından verilen en az 36 kredilik ders almaları gerekir.

Kayıtlı olduğu bölümden mezun olan ve İkinci Anadal Programını da en az 2.72 genel not ortalaması ile tamamlayan öğrenciye İkinci Anadal Lisans Programı’nın diploması verilir. Kayıtlı olduğu bölümden mezuniyet hakkını elde edemeyen öğrenciye, İkinci Anadal Programı’nın lisans diploması verilmez.

Kendi bölümünden mezuniyet hakkını elde eden fakat İkinci Anadal Programı’nı bitiremeyen öğrencilere, programı tamamlamaları için mezuniyetlerini takip eden yarıyıllarda en fazla iki yarıyıl ek süre verilir.

Kaydın silinmesi

İkinci Anadal Programı’ndan kendi isteğiniz ile kaydınızı sildirebilirsiniz. Böyle bir durumda, kayıt silme dilekçenizde belirttiğiniz takdirde, ilgili bölümün Yandal Lisans Programını tamamlama koşullarının tümünü yerine getirmiş iseniz, Yandal Lisans Programı Sertifikası alabilirsiniz. 

Çift Anadal öğrenimi süresince bölümünüzdeki GANO’nuz bir defaya mahsus olmak üzere 2,50 ye kadar düşebilir. Anadal Programında GANO’nuz ikinci kez 2,50 nin altına düştüğünde İkinci Anadal Programı’ndan kaydınız silinir.

2012-2013 Güz Yarıyılı Çift Anadal Kontenjanları için tıklayın.

Başvuru için son tarih 21 Eylül...


En Çok Okunan Haberler

Hazırlık Sınıfları ile ilgili yönetmelik deği..
2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında yatay ge&cce..
Başvuru sonuçlarını bekleyen öğrencile..
Anadolu Üni. ve İstanbul Üni. tüm &..
Aynı üniversitede, aynı anda iki lisans b&oum..
Katkı kredisi, öğrenim kredisi ve burs arasın..
Uludağ Üniversitesi öğrencileri iç..
Uludağ Üniversitesi Pedagojik Formasyon Progr..
Başvurular için son gün 19 Ekim... ..
2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı yaz öğreti..
Çift Anadal Programı nedir? - Görükle Yaşam | Görükle'de Yaşamın Tek Adresi
Uludağ Üniversitesi 2012-2013 Güz Yarıyılı Çift Anadal Kontenjanları için tıklayın. Başvuru için son tarih 21 Eylül...
uludağ, üniversitesi, çift, anadal, koşulları, 2012, 2013, başvuru, kontenjanları